Başarılı Dijital Pazarlama için 7 İpucu

dijital pazarlama 7 ipucu

Günümüz 21. yüzyılda artık geleneksel pazarlama ve geleneksel satış tekniklerinin etkinliğini yitirdiği ve dijital çağ ile dijital pazarlamanın önem kazandığı, 20. yüzyıl sonrası yetişen neslin bilişim çağındaki yaptığı çalışmalar ile sağlandı. Geleneksel pazarlama tekniklerini dijital pazarlama teknikleri ile değiştirmeyen projelerin hüsrana uğraması ve bitişini hep beraber çoğu projede seyrettik. Sizlere dijital pazarlamada kesinlikle kullanmanız gereken 7 ipucundan bahsedeceğim, bunlar dijital pazarlamanın da temellerini oluşturmaktadır.

1 – Web Siteniz Olmalı

Bilişim çağının getirdiği en büyük yenillikler den biri olan web sitesi artık insanların hayatı sergilediği ve toplumsal karar ve kuralları çok çabuk etkileme yöntemlerinden biridir. Web siteniz olmalı ama öyle basit değil, altyapısı sağlam olmalı. Anlayacağınız bazı yetenekleri sergileyebilmeli. Ziyaretçileriniz sizinle irtibat kurabilmeli. Ziyaretçileri müşteriye çevirebilmeli.

2 – Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Gelişmiş Devletlerin yanı sıra son zamanlarda Ülkemizde etkisinden sıkça söz ettiren SEO dediğimiz, arama motorlarındaki sıralama sonuçlarının önemi her geçen gün artmaya devam ediyor. Dijital pazarlamada bu sıralamanın önemini Dünya’ nın en büyük arama motoru şöyle özetliyor: (Google 2018 Verisi)

1. sıradaki site : %60 tıklama olasılığına sahip
2. sıradaki site: %40 tıklanma olasılığına sahip
3. sıradaki site : %30 tıklanma olasılığına sahip
4. ve diğer siteler ort. : %10 tıklanma olasılığına sahiptir.

bu verilerden sonra sanırım sizler de “seo” nun önemini anlamış oldunuz.

3 – Sosyal Medya Kullanımı

Dijital pazarlamanın altın kurallarından biridir ve sosyal medya ile satış öncesi ve sonrası hedef kitlenizin ve müşterilerinizin geri dönüşlerini alabilirsiniz. Bu geri dönüşün diğer ziyaretçi ve hedef kitleniz tarafından görülerek karar verme sürecine yardımcı olur. Bu sürecin olumlu tamamlanmasında etkili olmak istiyorsanız, sosyal medya platformlarını kullanın. Unutmayın sosyal medya platformları sizlere hazır hedef kitleleri sunar. Dünya da internet kullanıcılarının %70′ i sosyal medya hesabı kullanıyor.

4- İçerik Oluşturun

Hedef kitlenizi etkileyecek, ürün ve hizmetinizi anlatan , ürün ve hizmetinizin detayları hakkında ipuçları veren içerikler üretin. Unutmayın içerikler olmadan ürün ve hizmetinizi hedef kitlenize anlatamazsınız. Doğru içeriğin ürün ve hizmet satışı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Ürün ve hizmetinizin kalite, dayanıklılık, kusursuzluk gibi konularda ne durumda olduğunu en iyi içerik üreterek anlatabilirsiniz. Bu içeriklerin seo uyumlu olması da sizlere olumlu geri dönüş sağlamaktadır. Görsel, yazı ve video içerikler düzenleyerek hedef kitlenizin sizi aradığında bulabilmesini sağlayın.

5 – Online Reklamlar

Gerek hedef kitleniz olan sosyal medyadaki kullanıcılara ulaşmak, gerekse hizmet ve ürünlerinizi arayan kitlenizin karşısına çıkmak dijital pazarlamanın temel amacıdır. Doğru bir online reklam sistemi kullanmak sizi başarıya ulaştırır. Online reklam stratejisi geliştirmek de bu konuda çok önemlidir. Yeniden pazarlama yöntemleri yada diğer bir çok stratejiyi tamamlayıcı yöntemler ile online platformlarda ürün ve hizmetinizi hedef kitlenize sunabilirsiniz. Unutmayın hedef kitleniz sizi arıyor, siz karşısına çıkın.

6 – E-posta ile Tanıtım ve Pazarlama

Hedef kitleniz içersin de kampanya ve indirimler den haberdar olmak isteyenlere ve daha önceden ürün almış ve kategori olarak benzer yada yeni gelen ürünleri tanıtmak için kullanılan güzel bir tanıtım aracıdır. Doğru şekilde kullanıldığında olumlu geri dönüşler alınabilir. Çok ince bir ip üzerinde yürüdüğünüzü unutmayın, bu konuda hedef kitlenizi mail bonbarduman’ ına tutmak yada çok seyrek mailler atıp unutulmak doğru değildir ve olumsuz geri dönüşler hatta “spam” gibi cezalandırmalar alırsınız. Bu konuda müşteri davranışları, beğendikleri, önceden baktıkları, sepette bıraktıkları gibi ürünlerde indirimler ve almaya teşvik edici mailler kullanmak en mantıklısıdır.

7- Analiz ve Ölçümleme

Geleneksel pazarlama da ölçümleme yapmak çok zordur ve hatta doğru sonuçlar vermediği de çokça görülmüştür. Misal televizyon kanalları arasındaki reyting konusu. Ama dijital pazarlamanın en büyük avantajı ve en büyük nimeti analiz ve ölçümleme %99.9′ lar da doğru ve etkilidir. Bu doğru ve etkililiğin yanı sıra stratejileriniz de doğru veriler ile hareket etmeniz başarının size yaklaşmasını yada sizin başarıya yaklaşmanızı mümkün kılar. Unutmayın analiz ve ölçüm yapmadığınız yada bu verileri size vermeyen bir platform yada mantık doğru değildir ve dijital pazarlamanın temel mantolitesine aykırıdır. Bu analizler ile stratejinizi optimize ederek başarılı bir strateji yürütürsünüz.