Başarılı ve Basit Dijital Pazarlama Süreci

Dijital pazarlama adına bir çok dökümanı incelediniz ve aklınızda bir takım bilgiler oluştu. Ama bir sorun var! Bu bilgiler sadece pratikte kalan bilgiler ve sadece terim açıklamaları, peki uygulamaya nasıl dökeceğim diye düşünüyorsanız, o zaman tam da bu bilgilere ihtiyacınız var! Sizi başarıya götürecek, yalın ve tüm dijital pazarlama stratejilerinize entegre çalışacak bilgiler.

Dijital pazarlama sürecini 4 temel esasa bölebiliriz. Bunlar; cezbet, dönüştür, bağla ve memnun ettir. Bu süreçler tam bir dijital pazarlama sürecini özetlemektedir. Amacımız hedef kitlemizi ziyaretçiye, ziyaretçileri potansiyel müşterilere, müşterilerimizi de marka fanatiklerine çevirmek için tam bir kapsama sahiptir.

Belirlediğim bu dört süreçde yapılması gerekenler ve kullanılacak dijital pazarlama araçlardan da sizlere bahsedeceğim. Başarılı bir dijital pazarlama için gerekli olan tüm süreç ve araçları öğrendiğinizde sadece size uygulaması kalıyor. Yazımın sonunda sizler için oluşturduğum “Dijital Pazarlama Süreç Tuali” ni paylaşacağım. Aslında herşeyin özeti o tual olacak.

Biliyoruz ki düzensiz ve istikrarsız bir dijital pazarlama ile yönetilen ve birden sıçrama yapan bir dijital pazarlama süreci kısa sürede dibi görecektir. Bu konuda düzenli ve büyüme eğitilimli geri dönüşümler bizim için çok önemlidir. Bu ivme ile hareketle hedeflerinize ulaşmanız daha olası olacaktır.

Dijital Pazarlama’ da Cezbetme

Sizi hiç tanımayan ama hizmet yada ürünleriniz ile ilgisi olan insanlara ulaşma kısmıdır. Bu bölümde ilgi çekmek ve tabiri caizse, balık tutma işlemindeki gibi oltaları hazırlayıp balığa çıkmalısınız. Unutmayın ne kadar olta o kadar çok balık tutma olasılığı. Burada kullanabileceğiniz araçlar ise; kesinlikle seo kurallarına uymak ve arama motoru dostu olamak, blog sayfamız aracılığı ile ilgiçekici içerikler üretmek, sosyal medya kanalları ile bu içerikleri yaymak ve bu içeriklerin reklamlarını yaparak daha büyük kitlelere ulaşmak olacaktır.

Dijital Pazarlama’ da Dönüştürme

Sizi artık tanımış, ürün yada hizmetiniz ile ilgili bilgi sahibi olacak ve bu konuda ihtiyacı olan kişilere kendinizi tanıttığınız aşamadır. Bu adım ilk intiba gibidir, doğru materyaller ve doğru kelimeler seçilmelidir. Unutmayın ilk intiba insanlar arasında önemli olduğu kadar, dijital pazarlamada da önemlidir. Bu bölümde kullanacağınız araçlar; web sitenizdeki formlar, düzenlediğiniz etkileyici banner, resim ve içerikler, aslında tasarladığınız müşteri deneyimidir. Web sayafınız yada uygulamanızın tasarımı (UI ve UX) tamamen müşteri deneyimi anlamına gelir. Kullanım kolaylığı, açıklayıcılık ve potansiye müşteri isteklerine karşılık vermelidir.

Dijital Pazarlama’ da Bağlama

Potansiyel müşteri adayı olmuş bir ziyaretçiyi şimdi de asıl nokta olan ürün veya hizmet satışından sonraki en önemli adım olan sürdürülebilirliği tetikleyen bağlama aşamasıdır. Unutmayın ki bir kez işlem yapan ziyaretçi artık sizin müşterinizdir ve sabit bir müşteri ticaretin altın kuralıdır. Bu altın kuralı uygulayamayın firmalar büyüyemez ve bir süre sonra müşterisizlikten kapatma kararı alır. Müşterilerinizi bağlamak için kullanabileceğiniz araçlar; Müşteri bilgilerini ve işlem geçmişini tutabileceğiniz bir CRM, indirm ve kampanyalardan yada ilgisini çekeceği ürünlerden haberdar etmek için kullanacağınız e-mail marketing, Sonrasında onu unutmadığını göstermenin yolları. (doğum günleri, indirim kuponları, e-bültenler vs.)

Dijital Pazarlama’ da Memnun Etme

Müşteri kitlemizi elimizde tutarak bir başarı elde ettik ve şimdi de bu başarıyı taçlandıralım. Unutmayalım ki memnun müşteri yeni müşterilerin kilididir. Bunu evinizin dış kapı anahtarı olarak düşünün ve sakın kaybetmeyin. Kaybettiğinizde biliyorsunuz ki çilingir çağırmak biraz zahmetli oluyor. (Terar memnuniyet zor.) Müşteri memnuniyeti için kullanacağınız araçlar; Sosyal medya kanallarından müşteri soru, yorum ve bildirimlerine dikkat etmek, web sitenizdeki olumlu yada olumsuz yorum ve önerileri dikkate almak, ürün yada hizmetiniz hakkında geri bildirimler almak ve bunu uygulamak, doğru ürün ve hizmeti optimizasyonu sağlamak. Bu konuda kesinlikle yapmanız gerekenlerdir.

Bu belirlediğimiz dört kural üzerinden basit ve başarılı bir şekilde dijital pazarlama sürecinizi yönetebilirsiniz. Tablo olarak bu süresi aşağıda size sunuyorum.

İyi çalışmalar ve başarılı dijital pazarlama süreçleri dilerim …

Dijital Pazarlama Süreç Tuali