Ders 4 : Dart Dilini Tanıyalım

Flutter diline başlamadan önce öğrenmemiz gereken dart dili ile başlayacağız. Dart Google tarafından gelişitirilen bir açık kaynak nesne yönelimli programlama dilidir. Daha önceen herhangi bir nesne yönelimli bir dil biliyorsanız dart’ ı öğrenmeniz çok ama çok kolay. Bilmiyorsanız da sorun değil ben ilerleyen yazılarımda nesne yönelimli nedir? değineceğim.

Dart ilk çıktığında Javascipt dili gibi bir karmaşıklığa sahip olduğu için yazılım camiası tarafından benimsenmedi ve geliştirmeler ile dart kararlı sürümünde bir mükemmellik sundu yazılımcılara ve hızla kullanıma başlandı.

Google Dart dilini Flutter ile çok güzel entegre etti. Dart dilini kullanarak her platforma (web, mobil, iot, sunucu) yazılım yapabilme yeteneği kazandırıldı. Bu sayede popüler olan dart dili günümüzde en popüler ve öğrenmesi en kolay diller arasında yer almaktadır.

Google yakın tarihte Fuchsia işletim sistemini duyurdu ve bu işletim sistemine entegre edilen dart dili de ilerleyen tarihlerde Fuchsia ile daha da değerlencek diyebiliriz. Daha detay ve bir çok bilgiye dart’ ın kendi sitesinden https://dart.dev/ dan ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz.

Not : Dart dili dosya uzantısı dosyaadi.dart ‘tır.

main(){
print (“Merhaba Dart”);
}

Yukarıda görüldüğü üzere basit bir console uygulaması yaptık. Ekrana “Merhaba Dart” yazıyor. main metodu uygulama çalışınca çalıştırılacak ilk metoddur. Hemen içinde print de ekrana yazı yazmak için kullanılır.

Visual Studio Code İçin Anlatım :

  • Öncelikle File > Open dan dizin belirleyin yani içinde çalışacağınız bir klasör seçin
  • Sonra o klasör içine main.dart dosyası açın
  • İçine yukarıda yazan kodu yazın ve Run > Start Debugging ‘ e tıklayın
  • View > Debug Console bölümünü açın ve orada yazdığınız programın çıktısını göreceksiniz.