Dijital Ebeveyn Olmak : 1. Üretim veya Tüketim Odaklı Yetiştirme

Ebeveynlerde son zamanlarda teknoloji ile ilgili yanlış olan genel bir kanı ortaya çıktı. Bu kanı çocukların teknolojiyi günlük ya da haftalık ne kadar kullanması gerektiğini öğrenmeye çalışmak. Ya da teknolojiyi kullanması iyi mi kötü mü gibi sorular kafalarında sürekli dönüyor. Bu bakış açısında eksik ve yanlış olan birkaç nokta var ve bu yazımda sizlere bunu sırası ile açıklayacağım.

Temelde değiştirmemiz gereken düşünce ne kadar zaman kullanacağından ziyade, nasıl kullandığı olmalıdır. Kullanım amacı bu konuda çok önemlidir. Çocuğumuz teknolojiyi üretim odaklı mı kullanıyor yoksa tüketim odaklı mı? Asıl olay budur. Üretim odaklı kullanımdan kasıt içerik üretme ve kendini geliştirdiği konularda üretim yani geliştirme yapmasıdır. Tüketim odaklı olması da aslında iki bölümde değerlendirilebilir. Bu bölümlerden biri olan üretim odaklı tüketim yani bir şeyler üretme amacı ile tüketim yapmak. (Örn. Eğitim videoları tüketimi) Diğer tüketim bölümü ise direkt tüketimdir. (Örn. Zaman tüketimi için kullanım) Çocuklarımız kendini geliştirme açısından üretim odaklı tüketimde aktiftir ama direkt tüketimde pasif konumdadır. Üretim odaklı tüketimde düşünce ve zihin gelişir ancak direkt tüketimde tüketime odaklanır ya da maruz kalır.

Ebeveylik de katı kuralcı olmak ve sadece üretim odaklı kullanım dışı kullandırmamak yanlıştır. Tabi ki çocuklarımız için en iyisi üretim odaklı kullandırmaya teşvik ama bu konuda bir teknik geliştirmek ve çocuklarımızı takip etmek en doğrusudur. Bu konuda sizlere vereceğiz küçük bir formül ile çocuklarımıza Teknolojiyi kendileri için daha verimli kullandırabiliriz.

Bu formül; %60 üretim, %30 üretken tüketim, %10 direkt tüketim olarak kullanması kesinlikle yararına olacaktır. Kişisel gelişiminde çok büyük olumlu etkiler sağlayacaktır.