Doğru Satış Kitlesi Belirleme

dogru satis kitlesi belirleme

Dijital medyada attığımız adımın tek amacı doğru hedef kitlesine ulaşmaktır. Doğru hedef kitlesi : ürününüzü satın alma eğilimi olan ve ürünleriniz ile ilgilenen kitledir. Bu kitle nihai kullanıcılar, aracılar ve bazende üreticiler oluyor. Şimdi sizlere belirli sorular sorarak en doğru hedef kitlenizi nasıl tespit edersiniz ve onlar ile nasıl bağlantı kurabilirsiniz bir kaç örnek ile anlatacağım. Müşteri gibi düşünerek şu 6 sorunun cevabını kendinize en doğru şekilde verin.

1- Ne Satıyorsunuz?

Hangi ürün kategorisinde hizmet veriyorsunuz. Bu kategori insanların ihtiyaçlarına yönelik mi? Yani kısacası ne satıyorsunuz? Bu sorunun cevabı işinizi ve mesleğinizi tanımlamaktadır.

2- Neden Sizden Almalılar?

Günümüzde müşterilerin aynı ürünü birden fazla temin edebileceği nokta var. Misal gıda ürünlerinde her sokakta neredeyse birden fazla market var. Yada daha ciddisi bir soru “sokağınızda sizinle aynı işi yapan kaç firma var?” 🙂 çok dimi. O yüzden neden rakibiniz değil de sizden o ürünü temin etsinler bunların nedenlerini belirleyin. Unutmayın alış-veriş bir neden / sonuç ilişkisidir.

3 – Nasıl Satıyorsunuz?

Ürünlerinizde satış için kullandığınız, rakiplerinizden sizi ayıracak bir özelliğiniz var mı? Mesela 9 taksit yapabiliyor musunuz yada kargo ücretsiz mi? buna benzer diğer firmadan üstün yanlarınız olmalı ki, biz böyle satıyoruz diyebilmelisiniz.

4 – Ne Zaman Çok Satıyorsunuz?

İşleriniz genelde hangi mevsimlerde, hangi aylarda diğer aylara göre fazla. İşlerinizde kırılma olan aylar neler. O aylarda satış rakamları sizi tatmin ediyor mu? Bu ayları belirleyip insanların alım güçlerinin yüksek olduğu bu aylarda yeni reklam stratejileri deneyebilirsiniz.

5 – Nerede Satıyorsunuz?

Bir diğer önemli soru ise bu ürünü nerede satıyorsunuz. Yani pazara ne kadar yakın yada uzaksınız. İnsanların size ulaşması ne kadar kolay yada zor. İşin merkezinde misiniz yada ulaşılması zor bir kuytu köşede mi? Pazardaki payınızı araştırın. Yılda ortalama ne kadar ürün satılıyor ve ben ne kadarını satıyorum.

Geldik en önemli soruya, aslında bu önemli soru tam anlamı ile Doğru Satış Kitlenizin belirlenmesinde kilit rol oynamaktadır.

6 – Kime Satıyorsunuz?

Ürününüzün hedef kitle kim? Bu her ürününüz için değişmektedir. Misal bir mobilya mağazanız var ve Gelir seviyesine göre ürünlerinizi segmentlere ayırdınız ve üç grup yaptınız alt, orta ve üst. Yada bir 18 yaş altı giyim mağazanız var ve ürünlerinizi çoçuk ve genç olarak iki gruba ayırdınız. Anlatmak istediğim şey müşterinizi din, dil, ırk, mesheb diye değil gelir, yaş, cinsiyet olarak ayırt edin ki onlara yönelik satış stratejileri geliştirin.

Unutmayın satış stratejisinde en önemli noktaları “Herşeyin Başı Dijital Strateji” adlı yazımda verdim. Lütfen hangi çağda olduğumuzu unutmayın ve müşteri kitlenizin alış-veriş alışkanlıklarını araştırmayı ve incelemeyi unutmayın.