Ders 2 : Flutter Geliştirme Ortamı Kurulumları

Geniş bilgileri aslında Flutter‘ ın sitesinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ben size daha kolay ve basit olarak bir kaç tüyo vererek kısaca anlatacağım. Adım adım ve kendi kullandığım eklentiler ve IDE’ lerden de bahsedeceğim.

Öncelikle IDE belirlemeniz lazım. IDE dediğimiz “Geliştirme Ortamı”dır. Geliştirme süresinde bu araç size destek olacaktır. IDE olarak benim size tavsiye Visual Studio Code‘ dur. Nedeni ise sisteminizi yormaz ve kullanım kolaylığı olarak çok güzel bir IDE’ dir. Plugin olarak da Flutter ve Dart eklentilerini kurmanızı tavsiye ediyorum. (Yoksa kullanamazsınız tabi orası da var.) Visual Studio Code, akıllı kod tamamlaması dediğimiz Intellisense konusunda çok iyidir.

Flutter SDK‘ sını flutter sitesinden indirip orada belirlendiği gibi kurmalısınız. Git kullanmanız ve kurmanız işinize çok yarayacak, git üzerinden de çekebilirsiniz veya Github kullanabilirsiniz. Flutter’ ı kurduğumuzda unutmamamız gereken tek şey .bash_profile ayarlarına flutter dizinimizi eklememizdir. Yoksa console üzerinden flutter’ ı kullanamayız. (Aslında kurulum tamamlanmış olmaz.) Sonra console ekranına “flutter doctor -v” yazdığımızda eğer flutter bilgilerini bize veriyor ise kurulumumuz başarı ile tamamlanmıştır.

Github kullanım amacımız ise yazılımda versiyonlama önemdir ve ortak çalışma için gerekli bir araçtır. Bu konuda işlerinizi çok ama çok kolaylaştırır.

Son işlem olarak iOS ve Andorid derleme ve emulator için kurulumlara geçmeliyiz. Bunlarda iOS için XCode kullanmalıyız ve Android için ise Andorid Studio işimizi görmektedir. Kurulumları çok basit ve kurduktan sonra emulator eklenmeniz gerekli. Andoroid Studio da bir de SDK bölümünden Flutter SDK sını kurmamız gereklidir.

Dediğim gibi geniş bilgiye Flutter’ ın sitesinde rahatlıkla bulabilirsiniz, ben size Development ortamınızı nasıl kurmanız lazım diye öneriler yaptım. Kurulumdaki sorunlarınız için yorum yapabilirisiniz, destek olmaya çalışırım …