Sonuçları görmek için enter tuşuna, iptal etmek için "esc" tuşuna basın.

Girişimciliğin Özeti (Kısım 2)

Merhabalar arkadaşlar bugün de sizlere Silikon vadisi konusunda bilinmeyenler konusunda gerçeklerden bahsedeceğim ve buna ek olarak garajda büyüyen dev girişimlerin arkadaşlarındaki destekleri unutan bir toplum olmamızı eleştireceğim. Girişimde doğru yatırımcı bulmadan söz edip tamamlayacağım. Keyifli okumalar …

Silikon Vadisi Gerçeği

Dünya teknolojisinin gelişim kalbi olan ABD – Silikon Vadisinde hayat hiç de o kadar kolay değildir. Nedenlerinden en büyüğü ise çalışma süre şartları günde ort. 15 saati bulmaktadır. Ve sizden sadece bir alanda yıllarınızı vererek uzman olmanız beklenir. Ülkemizdeki “onu da bileyim”, “o sektörde para var oraya da gireyim” gibi kelimelere ve zihniyetlere yer yoktur. Aslında bu durum sabır ve kendini geliştirme ister. Yatırımcılar da bitmiş bir projeye ve geleceği olmayan (etaplardan oluşmayan) bir projeye destek vermezler.

Garajda Büyüyenler

Girişimcilik şevkinizi kırmak istemem ama yine de bu konuya değinmek isterim. İnternette dolaşan bir çok “Garajda Kurulan Dünya Devleri“ gibi başlıklarda yazılar görürüz ama bunlar tam da bu şekilde değil. Bill Gates’ in hayatını incelemenizi tavsiye ederim. Garajda kurulan firmaların diğer sahiplerini de. Dikkat ederseniz hiçbiri fakir ve geliri düşük bir ailenin çocuğu, ya da başarısız bir aileden gelen bir çocuk değil. Anlatmak istediğim onlara bu imkanlar sunulmuş. Hangimizde 20’ li yaşlarda ailesi hadi iş bulup çalışmayacak mısın diye sormuyor? bu konuda ülkemizin sosyo-kültürel yapısı müsait değil. Bu konuda çok bilinen bir şiir var Bedri Rahmi Eyüpoğlu’ nun “Sen tireni kaçırmış bir milletin çocuğusun” diye bir özeti olan okumanızı ve iyi anlamanızı tavsiye ederim.

Girişici Yatırımcı Tümseği (Yada Çukuru)

Yatırımcı matematiği bellidir, 10 TL si varsa bunu hangi işe yatırırsam daha fazla para kazanırımdır. Kendinizi ülkemizde ve dünyada süper mario oyununda gibi hissediyoruz yatırımcı tuzakları ve doğru yatırımcıyı bulmak meziyet (tecrübe) istiyor. Melek yatırımcı dediğimiz yatırımcı türü aslında Melek mi? Şeytan mı? Doğru incelenmeli. Yatırımcıyı gözünüzde beyaz atlı prens gibi görmeyin. Doğru olan ihtiyacınız var mı? Ve size iyi bir katkıda bulunacak mı? Siz eğer doğru ve kesintisiz çözüm üretiyorsanız zaten yatırım alma konusunda bir adım atmışsınızdır.