Sonuçları görmek için enter tuşuna, iptal etmek için "esc" tuşuna basın.

Girişimciliğin Özeti (Kısım 3)

Girişimde önemli noktalardan bahsettiğim bu yazımda ise sizlere bir başarılı bir girişimin nelere sahip olduğundan bahsettim. Başarılı bir girişim için bu üç yazımdaki tüm konulara dikkat etmeniz ve bilgi sahibi olmanız yetecektir. Ülkemizdeki Girişim zihniyetinden ve girişime karşı yanlış tutum sergilemelerden bahsettim ve bu konuda sizlere katkı sağlamak amacı ile bu yazıları sizlerle paylaştım. Umarım hereşey girişimcilik adına daha güzel olur.

Girişiminizin Dosyası

İster yatırımcıya giderken isterseniz de girişiminizin başarıya ulaşması için bu dosyayı yapmak zorundasınız. Bu girişiminizin bir dosyası olmaz ise bu girişiminiz bir fikirdir. Fikirden girişime dönüşmesi için bir dosyası olması ve bu dosyada bazı ekipmanlara ihtiyaç vardır. Bunlardan bazıları Business Plan dediğimiz iş planıdır. Business plan da girişiminiz ile alakalı sorular, yanıtlar, hedefler, beklentiler ve şablonlar vardır. Aslında yatırımcı bu şablonlara ve yazılara yatırım yapar.

Girişimcilikte Ekip Olgusu

Günün sonunda ben değil de biz diyebiliyorsanız siz başarının kapılarını aralamışsınız demektir. Ekip herşeydir. Bunu atalarımızın söylediği “bir elin nesi var, iki elin sesi var” kelimesinden de anlarız. Girişimci yola çıkarken kervan yolda düzülür mantığınız benimsemek istemez ama bu iş böyle oluyor. Çoğu büyük firmalarda da zamanla ekip oluşmuş ve bu ekipten en güvenilen insanların fikre riayet etmediği görülmüştür. Ekip olunca zorluklar kolaylaşır ve o güven ortamında ekipçe zorluklardan kurtulursunuz. Girişimde motivasyon önemlidir. Bir ekibin motivasyonu size çok büyük işler başartabilir.

Girişimcilik de Başarı

Sizce de girişimcilikte başarı ölçeği yapılan işin kullanılması mı yoksa bundan kazanılan para mı? Bence hiçbiri. Bence girişimcilikte başarı genel bir terimdir. Hiçbir ayda çıkıp da artık biz başarılıyız denilemez. Başarı bir süreçtir ve bir proje sürecini doğru ve sorunsuz yönetmek ve hedeflerine uygun hareket etmek ve sonuçlarını beklentilerinizi karşılaması başarıdır. Başarısızlıkta tecrübe anlamında bir başarıdır. Girişimcilik de başarısız olma diye bir sonuç yoktur. Başarıyı para ile kıyaslayanlara sözüm bir uygulamadan bir milyon dolar kazanamazsınız, süreçle para kazanırsınız. Siz prosedürlere ve paraya değil, işinize odaklanın ve başarıya odaklanın o zaman para zaten gelir. Para başarıya gelir. Bu konuda bir yaşanmış gerçek de var Henry Ford a bir spiker röportaj da şöyle sorar “Bu serveti oluşturmanızda sizi en çok yoran şey nedir?” ve Henry içtenlikle “ilk 1 milyon dolar der.” Çünkü ilk başarıdan sonra diğer başarıların kapısı açılır ve siz o kapıdan girersiniz. Büyük paraya hükmetmek başarının ve yeni işlerin kapısını daha kolay açar.

Girişimde Exit Olayı

Ülkemizde girişimcilik için birçok kurs ve etkinlik vardır. Bu kursların bazıları devlet tarafından düzenlenir bunlar kosgep, tubitak vs. gibi devlet kuruluşları tarafından yürütülür. Bu yürütülen kurslardan yararlanmak ve başarınızı etkilemesini ve sizin yolunuzu aydınlatacağını beklemeniz fazla doğru bir cümle olamaz. Tabi girişimciler tarfından bu desteklerin doğru kullanılmaması da bunun üzerine eklenince devlet destekleri hiçbir işe yaramaz sonucunu çıkartıyor girişimcilerimiz. Doğru mu tartışılır ama destek destekdir. Bir de exit dediğimiz girişimin satılması olayı vardır. Ülkemizde çok az örnekleri olmakla birlikte çok güzel örnekleri de vardır. Misal yemeksepeti.com girişiminin 589 milyon dolar değerindeki Delivery Hero tardınsan satın alınması. Bu gibi güzel başarı hikayelerini her geçen gün daha fazla duymayı umuyoruz. Dünyada dev firmalara baktığımızda başarılılar evet ama bu başarının bir parçasını da satın alınan exitlara borçlular. Google başarılı bir girişim firması ama bu başarısının bir kısmını başarılı exitlara borçlu.  Türkiye de maalesef bu zihniyette exit yapan ve yatırım amaçlı girişim firmalar çok ama çok az.