Sonuçları görmek için enter tuşuna, iptal etmek için "esc" tuşuna basın.

Girişimciliğin Özeti (Kısım 1)

Merhaba arkadaşlar sizlere 10 yıllık girişimcilik araştırmalarım ve nasıl girişimci olurum? Sorusuna bu zamana kadar verilen cevaplardan oluşan tecrübe ve bilgi birikimimi aktaracağım. Uzun süredir girişimcilik ile ilgili kitap ve video kaynaklarından araştırmalarım ile bu zamana kadar edindiğim bilgileri bu yazıda size özetleyeceğim. Aslında bir eğitim dizisi olarak iki makaleden oluşacak olan bu yazımda, sizlere dışardan görünen girişimcilik ile içerden görünen girişimciliği özetleyeceğim. Hadi zaman kaybetmeden başlayalım.

Girişimci Felsefesi

Başarıyı odaklayan girişimcinin her zaman bilmesi gereken bir felsefe olan Japon su damlası felsefesi “tek bir noktaya sürekli”, aslında bize başarının ipucunu veriyor. Girişimcilikte yatayda (aynı işi geliştirme) ve dikeyde (farklı işlere girme) büyüme dediğimiz kavramlar vardır. Doğru olan tek bir noktayı düşündüğümüzde o alanda uzman oluruz. Başarının bedelinin ağır olduğunu unutma, başarı elde edilene kadar başarısızlıklarla doludur. Son zamanlarda girişimcilik konusunda “genç insanlardan oluşur” zihniyeti giderek büyüyor ama bu doğru değil, girişimcilik tecrübe ve bilgi ister yaş ile alakası yoktur. Felsefenizde kartvizitinizde CEO yazması derdiniz olmasın. O kartvizitin altını doldurmak lazım. Serdar Kuzuoğlu’ nun bu konuda bir sözü var “Şirketi kurmadan kartvizite CEO yazarsan, 21’ inde CEO olursan, 50 yaşında mehti mi yapacağız seni.” Demesi zaten her şeyi özetliyor.

Girişimci Zaman Kavramı

Girişimcinin zaman kavramı yoktur. Sabah 9 akşam 6 bir girişimcilik düşünüyorsanız ve girişim projesi yönetiyorsanız düşünmeyin ve yönetmeyin derim. Bu her ne kadar kurumsal hayattan kaçış aracı olarak görülse de doğru bir kelime değildir. Girişimcilik günün 24 saati olan ve dedlinedan dedline a koşan bir süreçtir. Kısaca yatak yüzü görmemektir. Hele ki bir de yatırım almış iseniz, sizin projenizi sizden iyi bilen ve sizden iyi pazarlayan birileri çıktığında onun düşüncelerini benimsemeniz bile zaman alır. Bu yüzden en iyi ben bilirimi unutun. Bir de girişimciliği para için yaparsanız başarılı olma olasılığınız daha düşüktür. Bu konuda Ülke büyüklerimizden Sakıp Sabancı “para için koşma, başarı için koş” sözleri ile tam da bu durumu özetlemiştir.

Girişimci Korkusunu Yenme

Evet birinci girişiminizde %99 başarısız olma riskiniz var ama bu size tecrübe kazandıracaktır. İstatistiklere göre bu böyledir ama girişim dediğimiz düzen bir hayat biçimidir. Bunu kesinlikle unutmayın. Girişimde gıdım gıdım kazanırsınız ama çok çalışırsınız. Bir girişimin başarılı olması konusunda birçok konferans var ve bunların birçoğunu izlemişimdir. Gözlemlerimi size şu cümlelerle aktarmak istiyorum: “yılda bir çok konferans düzenleniyor bu konu ile ilgili ama ne yazık ki, hiçbiri başarı için size know-how vermiyor ve bunu vermezken bir de sürekli başarısızlığı özetleyen cümlelerle dolu” Ülkemizde başarıyı özetleyen ve başarı için sizi bir adım ileriye taşıyacak bir etkinlik bulmak zor. Ha bide şuna değinmeden geçemeyeceğim, fikriniz var ve çalınmasından korkuyorsunuz. Bu çok doğal ama yanlış bir davranış. Fikrinizi anlatmadan geliştiremez ve bunu pazarlayamazsınız. Fikir ve yönetim ayrı bir iştir. Bunu aklımızdan çıkarmayalım, fikir: sizin düşündüğünüz ve tiriklerini sizin bildiğiniz bir yaklaşımdır ama yönetme konusun da başarılı olacaksınız diye bir sonuç ortaya çıkmasın. Çok güzel fikirler üretebilirsiniz ama yönetemeyebilirsiniz. Girişimcilik cesaret işidir. Korkmayıp kendi ayaklarınız üzerinde durmayı öğrenmelisiniz. Sorunları iyi değerlendirip, bunu bir fırsata çevirmelisiniz.

Girişimde Hukuk

İş fikrinizi korumak 21. Yüzyılda çok kolay. Artık fikrim çalınır mı? Diye kimseye anlatmadığınız o fikirleriniz eskimeden gündeme getirin derim. Girişim Hukuku Avukatlığı diye bir alan hızla ülkemizde yükseliyor. Marka patentleri, yazılım lisansları ve fikri sanayi mülkiyet hakları ile artık fikriniz koruma altına alınabiliyor. Tozlu raflarda kalmış projelerinizi hızlıca yapın yoksa güzelim projeler çöpü boylayacak. Girişimcilik sakal kesip takım elbise giyerek etkinliklerde konuşmacı olmak değil. Ekip ile birlikte işin içine girip öğle yemeğini unutmak ve hatta akşam çıkış saatini hiç düşünmemektir. Girişimcilik fikirsizlik ve çözümsüzlük değil, en zor koşullarda bile fikir üretmek ve çözüm bulmaktır.