Sonuçları görmek için enter tuşuna, iptal etmek için "esc" tuşuna basın.

Google Seo Algoritma Kuralları

Google seo algoritma kuralları her gün daha iyi olması için binlerce yazılım ve algoritma uzmanları ile geliştirilmektedir. Google, seo algoritma kuralları ile kullanıcılara en doğru ve en ilgili içerikleri oluşturmaktadır. Google bazı zamanlarda küçük ipuçları paylaşır Google sıralamasını etkileyen konularda. Bu gibi bilgileri sizlere topladım ve aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Google Seo Algoritma Kuralları

Arama Sorguları Yeniliği Hak Eder: Google daha yeni olan sayfaların belirli aramalar için daha üst sıralarda yer almasını sağlar.

Arama Sorguları Farklılaşmayı Hak Eder: Google, “Ted”,”WWF”, “ruby” gibi anlam karışıklığı olan kelimelere arama sonuç sayfalarında ayırt edici bir kelime ekleyebilir.

Kullanıcı Tarama Geçmişi: Bunu siz de fark etmiş olabilirsiniz; sık sık ziyaret ettiğiniz web siteleri arama sonuçları sayfasında belirgin bir şekilde üst sıralarda çıkarlar.

Kullanıcı Arama Geçmişi: Arama zinciri sonraki aramalar için arama sonuçlarını etkiler. Örneğin, önce “inceleme” sonra “tost makinesi” aratırsanız, Google arama sonuçlarında “tost makinesi inceleme” ile ilgili siteleri daha üst sıralarda gösterecektir.

Öne Çıkan Snippetler: Bir SEMRUSH çalışmasına göre, Google öne çıkan snippet içeriklerini; içerik uzunluğu, format, sayfa mülkiyeti ve HTTP’lerin kullanıma dayalı olarak belirler.

Coğrafi Hedefleme: Google yerel sunucu IP’si ve ülkeye özel alan adı uzantısı olan siteleri tercih eder.

Güvenli Arama: Yetişkin içerikli ya da küfürlü kelimeler içeren içerikler “Güvenli Arama” modunda arama sonuçları arasında listelenmez.

“Ya Paran Ya Canın” Anahtar Kelimeleri: Google’ın “Ya Paran Ya Canın” anahtar kelimeleri için daha yüksek içerik kalite standartları vardır.

DMCA (Digital Millenium Copyright Act) Şikayetleri: Google, yasal şartlara uyan DMCA şikayetleri olan sayfaların sıralamalarını düşürür.

Alan Adı Farklılığı: “Bigfoot Update” olarak da anılan güncelleme her arama sonuç sayfasına daha fazla alan adı ekledi.

Alım-Satımsal Aramalar: Google bazen uçuş aramaları gibi alışveriş amaçlı anahtar kelimeler için farklı sonuçlar gösterir.

Yerel Aramalar: Yerel aramalar için Google “normal” organik arama sonuçlarının üstünde sıklıkla yerel sonuçları gösterir.

Top Hikayeler Kutusu: Belirli anahtar kelimeler bu kutuyu tetikler.

Büyük Marka Tercihi: “Vince Güncellemesi“nden sonra Google büyük markaları belirli kelimeler için sıralamalarda üst sıralarda göstermektedir.

Alışveriş Reklamları Sonuçları: Google bazen Google Alışveriş reklam sonuçlarını organik arama sonuçları sayfalarında gösterir.

Görsel Sonuçları: Google görselleri bazen normal organik arama sonuçlarının arasında gösterilir.

Paskalya Yumurtası Sonuçları: Google’ın çok sayıda “Paskalya Yumurtası Sonuçları” vardır. Örneğin Google görsellerde “Atari Breakout” araması yaptığınızda sonuçlar oynanabilir bir oyuna dönüşür(!). Bunun için Victor Pan‘in hesabını inceleyebilirsiniz.

Markalar için Tek Siteden Gelen Sonuçlar: Alan adı ya da marka içerikli anahtar kelimeler aynı siteden bir sürü arama sonucu gösterilmesine yol açarlar.

Payday Loans Güncellemesi: Bu “spam içerikli arama sorgularını” temizlemek için tasarlanmış özel bir algoritmadır.