Google Sertifikasyon ve Süreçler

Merhaba Arkadaşlar, Sizlere 2010 yılından bu yana devam ettiğim ve sürekli takipte kaldığım Google sertifikasyon süreçlerinden ve nasıl çalışılır, nelere dikkat edilmeli ve tüm bunlarla ilgili dökümantasyon göstereceğim.

Öncelikle şunu şöyle kategorize edelim : Önce sınavlar ve kapsamları sonra ise bu sınavlara çalışacak dökümantasyonlar ve nihayetinde sınav için tüyolar diyelim. Google sertifikasyon süreçlerini ele almak için iki ayrı gruplama vardır. Bunlardan birisi AdWords tarafı bir diğeri ise Analytics tarafıdır.

1. Google AdWords Sertifikasyon Süreçleri :
Ben ilk AdWords sertifikamı 2013 yılında almıştım ve o zamanlar yanlış hatırlamıyorsam bir adet sertifikaydı ve üstüne üstelik ücretliydi ama 2017 yılında çok şey değişti hem ücretsiz hem de baya bi sınav sayısı arttı. Google AdWords sertifikası aldım diyebilmek için aşağıdaki sertifika sınavlarına girmek gerekli artık.

  • Arama Ağı Reklamcılığı: 120 dakika, 100 soru, %80 geçer not (80 Doğru)
  • Görüntülü Reklamcılık: 120 dakika, 100 soru, %80 geçer not (80 Doğru)
  • Video Reklamcılık: 90 dakika, 74 soru, %80 geçer not (59,2 Doğru)
  • Alışveriş Reklamcılığı: 90 dakika, 63 soru, %80 geçer not (50,4 Doğru)
  • Mobil Reklamcılık: 90 dakika, 70 soru, %80 geçer not (56 Doğru)

Benim bu sınavlarda gördüğüm şey, çağın da getirdiği yenilikler yanı sıra eskiden girdiğim sınavdaki bilgileri baya bi bölmüşler. Güzel olmamış diyemem tabi ki şimdi daha iyi olmuş. Alan bazında uzmanlık gibi. Ha unutmadan söyleyeyim ÖSYM sınavları gibi yanlış doğruyu götürmüyor. 🙂 Sınavlarda gördüğünüz gibi %80 başarı puanı ortalaması var ve 1 (Bir) sene geçerli sertifikalar. 

Google AdWords sertifikasyon süreçlerine girmeyi düşünüyor iseniz başlama noktanız ve dökümantasyonlar hakkında Google un hazırladığı dökümanlara bir göz atmanızı ve Google Partner sitesi üyeliğinizi yapın.

2. Google Analytics Sertifikasyon Süreçleri :

Zorlayıcı bir sınav olduğunu söyleyebilirim ama yapamayacaksınız diye bir şey yok. Benim hayatımda en zevkli gördüğüm konulardan biri Analytics ile tanışmaktır. 90 dakika sürüyor ve 70 soru soruluyor. Sonrasında 18 Ay geçerli bir sertifika veriyorlar. Sınav hazırlığı için döküman aşağıda veriyorum size.

Google Analytics Academys
Dijital Analizle İlgili Temel Bilgiler, Google Analytics Platformu İlkeleri, E-ticaret Analizi, Mobil Uygulama Analiziyle İlgili Temel Bilgiler derslerini almanız gerekiyor. Ek olarak Google Tag Manager’ın Temelleri dersini de alabilirsiniz, ancak sertifikasyon sınavında buradan sorumlu değilsiniz.

Kesinlikle tavsiyem bir demo hesabı açık incelemenizde sınav öncesi fayda var çünkü çok yararlı oluyor.

Son oalrak da bu linkte de sizlere Google AdWords ve Analytics sertifikası alan Google Ortaklara (bireysel veya şirket) ulaşabileceğinizi söyleyebilirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir