Herşeyin Başı Dijital Strateji

dijital strateji

Tam da başlığımıza uygun bir dönemde yaşıyoruz. Herşeyin başı “Dijital Strateji” konusunda sizlere strateji geliştirmek için neler yapmalısınız, nelere dikkat etmelisiniz bunların bilgisini vereceğim. Unutmayın bir işi düşünmek %1 dir. Yani bir fikrinizin olması %1 oranında yol kat ettiniz demektir. Bundan sonraki adımlarda ilk yapılması gereken şey ise strateji geliştirmektir. Bu da sizi maximum %50 ye taşır. Daha sonrasında ise stratejilerinize uydukça %100 e kadar ilerliyoruz. Unutmayın Dijital medya da doyuma ulaşmak diye bir değim yoktur. Şimdi basamak basamak neler yapılmalı bakalım;

1. Dijital Medya Hedeflerinizi Belirleyin

Hedefleriniz konusunda gerçek ve tutarlı olun. Yeni Dijital Medya başlangıcında yüksek değerlerde hedefler sizi ya işinizden caydırır yada olumsuzluklara sürükler. En doğrusu doğru ve gerçek, ulaşılabilir stratejiler belirleyin. Dijital medya da ne gibi işler yapılabilir? Hangi mecraları kullanacaksınız? Hangi sıklıkla kullanacaksınız? Dijital medya reklamları kullanımı? Geri dönüşümlerin ne kadar olması gerektiği?

2. Dijital Medya Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Hedef kitleniz sizin müşteri ağınızı oluşturur. En doğru müşteri kitlesine reklam yada satış yapma amaçlı işler yaptığınızda satın alma yani satış oranının artması daha muhtemeldir. Hedef kitlenizi daha önceden geniş tanımlayıp her geçen gün daha niş sekmentasyonlara bölün. Atıyorum kitapçısınız ve elinze yeni çeviri bir iş hukuku kitabı geldi ve piyasada sayılı firmada mevcut bunun satışını yapacaksınız. Bu konuda önce avukatlar ve sonra iş hukuku avukatlarını heedflemeniz sizin için daha verimli olacaktır.

3. Dijital Medya Geri Dönüşümleri İnceleyin

Diyelim ki reklamızı verdik, düzenli paylaşımlarımızı yaptık ve planımızda ayda bir kez geri dönüşümleri inceleyip, verimli olan mecraları ve işimizi artıran kanalları tespite geldi iş. Şimdi yapmamız gereken şey koyduğumuz hedefe bizi en hızlı yaklaştıran meranın tespiti önemlidir. Sonrasında bu mecrada yapılan reklam ve düzenli paylaşımlar ve satış stratejimizi geliştirmeliyiz. Bu gibi konularda işin içine girdiğinizde geliştirilmesi gerekli tüm alanlar analizler sonucu ortaya çıkar.

4. Dijital Medya Stratejinizi Optimize Edin

Dönüşümleri inceleyip iyileştirici yönde optimize etmek için hızlı davranmalısınız. Unutmayın analizleri almak için ortalama ayda bir, ama geri bildirimleri analiz edip iyileştirme optimizelerini yapmak için hızlı olmalısınız. Yolunda giden ve zamanla size katkı sağlayan stratejiler sizi başarıya ulaştırır. Bir anda yığılma yapan ve sonrasında geri çekilen stratejiler sizi kesinlikle başarıya götürmeyecektir.

Ve unutmayın ki yeni başlıyor ve Dijital Medya hakkında bilgi sahibi değil iseniz, yanlış stratejilerin sizi olumsuz yerlere sürüklemesinden kaçınıp bir uzman ile çalışmanız ve doğru adımlar atmanız sizi için daha verimli ve olumlu sonuçlar doğuracaktır.