İşletmenizi Dış Pazara Hazırlama

Google Market Finder

Ürünlerinizin Ülke içindeki satışından memnunsunuz ve Ülke dışına satışınız konusunda tereddütleriniz ve aklınıza takılan bir sürü soru var ve bir de bilgi eksikliğiniz var. Bu konuda ilk adımınızda size yardımcı olacak ve sürekli sizi bu anlamda besleyip geliştirecek bir platform var Google. Google, Dünya üzerinde farklı noktalarda merkezleri olan ve geliştirmeler yapan , ülke içi ve ülkeler arasında ticaret konusunda çok gelişmiş stratejileri olan bir firmadır. Bu konuda başınız sıkıştığında ilk başvuracağınız kaynak Google Market Finder ‘dır.

Google Market Finder ile artık dış ticaret korkunuz değil bir fırsat olacaktır. Düşünün ki bir Ülkeye gitmeden o Ülke hakkında gerekeli ticari bilgi ve o Ülkede ürününüzün ne kadar popüler yada rakiplerinizin kimler olduğunu bulabilirsiniz. Bunlar müthiş olmaz mı ? İlk Adımda Google Market Finder,  doğru araçlar ve uluslararası pazarlama stratejilerinizi geliştirirken en büyük kaynağınız olacaktır.

Rakamlara bakacak olursak Dünya nüfusunun yarısının internet erişimi var diye düşündüğümüzde, yani bu demek oluyor ki ürünlerinizden Dünya nüfusunun yarısı haberdar olabilir 🙂 Daha kanıtlanmış bir bilgi olarak Dünya nüfusunun %70 i en az bir kez uluslararası ürün satın alması yapıyor. Sadece Avrupa da 186 milyondan fazla uluslararası e-ticaret kullanıcısı var. Ayrıca araştırmalara göre Avrupa da internet alışverişleri her yıl %27 artış gösteriyor.

Neden Dış Pazara Açılma?

Diye bir soru sorulsa sizlere ne derdiniz? Ben bu konunun cevaplarını sizlere araştırmalarım ile vereceğim. Kullanıcılar artık ürün siparişlerinde güven ve kaliteye önem veriyor. Ticaret de Ülke sınırı koymuyor. Örneğin online oyun satış siteleri, sosyal medya sitelerinin reklam bölümleri hepsi birer örnektir bu satın almalara. Uluslararası turizm satın almaları da bir örnektir.

Ülke dışına satış yapmak ticari olarak daha karlı ve daha büyüme odaklıdır. Pazar doygunluğundan etkilenmezsiniz ve pazar doygunluğunun dez avantajları sizi etkilemez. Ürün birim maliyetinizi azaltır ve karlılık oranınız her geçen gün artar ve büyümede yukarı doğru eğim hız kazanır.

Dış Pazarlamada İlk Adım Analiz?

Dış ticaret yapacak firmaların en büyük efor sarfetdikleri nokta ilk adımda analiz ve bu analizlerin doğruluğunun kanıtlanmasıdır. Yaklaşık %60 eforumuzu burada harcıyoruz. Hatta bazı firmalar yarısında vazgeçiyor nedeni ise para ve zaman olarak yüksek mebla oluşturmasıdır. Öte yandan tam bir bilgi sahibi olmadan da piyasaya dalmak deli cesaretidir. Şunu der gibisiniz ne bu kadar param ve ne de zamanım 🙂 doğru haklısınız. Google Market Finder kullanmaya başladığınızda ve ihtiyaç duyduğunuzda kullanınca anlayacaksınız demek istediğimi. Markanız için umut taşıyan yeni pazar yerleri ve bu pazarlardaki davranışların yanı sıra sizlere;

  • Aylık hizmetinize talepler ve ortalama istekler
  • İş hacmi dizini
  • Kişi başı ekonomik durum
  • Alışveriş davranışları, eğilimler, satış ortakları

gibi birçok konuda size bilgiler sağlar ki bu da ilk adım için çok önemlidir. Bu bilgiyi öğrendiniz ya artık sonrasındaki adımlar olan Global Ödemeler, Müşteri İlişkileri, Hukuki İşlemler, Lojistik ve Proje Operasyonlarınıza daha güvenli bir şekilde başlangıç yapabilirsiniz.

Unutmayın; ” Dünyanın yarısı internet kullanıyor ise ürünleriniz Dünyanın yarısına ulaşabilir. “