JavaScript ‘e Giriş #javascript

javascript

#javascript #javascriptogreniyorum

Merhabalar JavaScript Öğrenenler,

Bu eğitiminde HTML ve CSS bilginiz var olarak kabul edilerek bilgiler paylaşacağım. Javascript hakkında  benim için hem tekrar sizler için de öğrenme klavuzu hazırlamak amacım. Sizlere JavaScript’ in püf noktalarını buradan paylaşacağım. Bu konuda sizlerden gelen sorulara da elimden geldiğince yanıt verip sizlerin öğrenmesine de katkıda bulunmaya çalışacağım. Çekinmeden bana email ve sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.

JavaScript nedir?

JavaScript, çok platformlu ve nesne yönelimli bir script dilidir.

JavaScript ve Java

JavaScript ve Java bazı yönleriyle benzer olmakla birlikte temelde farklıdırlar. JavaScript dili, Java’ya benzer fakat JavaScript’te, sabit Java tipleri ve Java’daki güçlü tip denetimi yoktur. JavaScript’in Java ile benzerlik göstermesi nedeniyle, isminin LiveScript’ten JavaScript’te değiştirilmesine neden olan Java’daki çoğu söz dizim ifadesini, isimlendirme düzenini ve basit kontrol akışını yapılarını destekler.

JavaScript ve ECMAScript

JavaScript standardı, Ecma International tarafından belirlenir. Ecma International, JavaScript temelli standartlaştırılmış uluslararası bir programlama dili (ECMAScript) sunmak için, bilgi ve iletişim sistemlerinin standartlaştırılmasını sağlayan bir Avrupa derneğidir (ECMA (Avrupa Bilgisayar Üreticileri Derneği)).

Birlikte daha kaliteli ve daha hızlı JavaScript kodları yazmak dileğiyle…