JavaScript için gereksinimler

javascriptgereklilikler

#javascriptgerekenler #javascriptihtiyaclar #javascriptnodejs #visualstudiocode

Öncelikli olarak JavaScript yazabilmek ve çalıştırmak için ihtiyacımız olan bazı programlar var. Bu programların nereden indirilip, nasıl kurulacağı hakkında kısa bilgiler vereceğim.

İhtiyacımız olan ilerisi için Node Js öğreneceğimiz için nodejs programına ihtiyacımız var sonrasında ise kodlamamızı yazağımız bir IDE ye ihtiyacımız var. Bu IDE illa da şu olacak diye birşey yok bu zamana kadar atıyorum notepad e alışmış iseniz onu da kullanabilirsiniz ama bence bir IDE kullanmanızın artıları hızlı kod yazabilmeniz için “intellisense” dediğimiz tamamlayıcı özellikleri vardır. Dediğim gibi bence JavaScript kodlamak için bir IDE seçin ben bu konuda Microsoft’un Visual Studio Code u öneriyorum. Ve son olarak da zaten hali hazırda Windows bilgisayarlarda yada diğer tüm işletim sistemlerinde hazır bir şekilde gelen Terminal uygulamasıdır.

Javascript Kodlama İçin Gerekli Linkler;

Node Js – Bu linkten indirebilirsiniz (Yeni olduğumuz için LTS yani kararlı sürümü indirin.)
Visual Studio Code – Burdan dan code u indirebilirsiniz.
Terminal – Hazır geliyor zaten (Siz onu yinede başlangıç çubuğunuza sabitleyin. )

İndirme işlemlerimizi yaptıktan sonra hızlı bir şekilde kurma işlemine geçebiliriz. Kurma işleminde düşündüğünüz kadar karmaşık bir şey yok kesinlikle çok kolay.