Sonuçları görmek için enter tuşuna, iptal etmek için "esc" tuşuna basın.

Kazananlar “Vazgeçenlerdir”

Kazananlar hep pes edenlerdir, yani vazgeçenlerdir nedeni ise sadece doğru şeyden doğru zamanda vazgeçerler. Kazanmak için birçok şeyden vazgeçerler. Başarılarını etkileyecek birçok şeyden vazgeçerler ki bir şeyde başarılı olsunlar. Bir işe başlarsınız yolun bir kısmında farklı düşünceleriniz oluşur ve ilk baştaki planınızdan vazgeçersiniz bu sizi doğru yöne mi götürür yanlış yöne mi bilinmez ama doğru zamanda doğru kararı vermek ancak ve ancak sizi başarılı kılar ve başarı konusunda bir adım öne çıkartır.

Yanlış olandan vazgeçin, doğru olanda ısrar edin ya birini ya da diğerini yapacak cesareti gösterin. Cesareti olamayan insanlar süreli ikilemde kalır ve ne doğru nede yanlış bir sürecin yolcusu olamaz. Seçimleri olmadığı gibi sonuçları da olmaz. Sonucu olmayınca da sürüncemede kalır ve başarı kelimesine sürekli uzak olurlar. Unutmayın ki sadece yetenekli insanlar aleladelik endişesi duyar. Yeteneksiz iseniz bir tercihiniz zaten olamaz. Hayatta başarılı olmak için yeteneklerinizi en kısa sürede keşfedin yoksa işiniz çok zor. Yetenekli insanlar sürelerini yöneterek gitmek istedikleri yöne doğru hareket ederler. Yeteneksiz insanlar ise rüzgarın savurduğu yaprak misali bir oyana bir buyana savrulurlar.

Bir stratejiniz var ise ve o stratejinin belirli bir vadede size etkili bir şekilde başarı anlamında katkısı olacaksa bu stratejinin peşini bırakmayın. Stratejiler zaten başarılı olma adına koyulan adımladır. Hedeflerinize ulaşıp amacınıza yakınlaşmanızı sağlayan tek aracınız stratejidir. Stratejik vazgeçme başarılı organizasyonların sırrıdır. Zaten başarılı olma adına atılan adımlardan meyve topladıkça stratejiniz de tıpkı bir ağacın kökleri gibi suya doğru evrilir. Suya götüren bir kök de ağacın ihtiyacı olan büyüme ve güçlenmeyi başlatacak adımın ilk halkasıdır. Sizi vazgeçmeye iten durumları anlamak, istediğinizi elde etmenin birinci adımıdır. Doğru durum analizi vazgeçmeyi hızlandırır. Vazgeçmeyi bilmek sizi DİP denilen kuyudan çıkmaya iter. Dip en vazgeçilmez şeylerin tümüdür. Sizi başarı yolunda başarısızlıklara ve vazgeçememeye sürükler. Vazgeçememenin evi diptir. Siz, siz olun bu evden bir an önce çıkın ve uzaklaşın.

Dip Eğrisi:

Sonuç ve çabalarınızın eğrisinde gizli bir bölme olan ve sürekli her hedefinizde sizi tuzağa çekmeye çalışan dipsiz bir kuyudur. Bir amaç belirlersiniz ve bu amaç için hedefler koyarsınız her hedefi bitirdikçe bu amaca yaklaştığınızı hissedersiniz. Başlarsa biraz çabanızın sonucunu görmeye başlarsınız bu sizi motive eder ve devam edersiniz. Bir süre sonra yapılan işlemler rutinleşir ve sonuçlar sizi tatmin etmemeye başlar. Hatta sonuçlar, çabanız artmış olsa dahi sonuçlar düşük kalır. Siz en başta hep böyle gidecek diye düşünürsünüz. Ama öyle değildir. Çabalarınızın sonucunda bir dibe doğru sürüklenme evresine girersiniz. İşte burada vazgeçme süreçleri devreye girer. Doğru şeylerden vazgeçmek sonuçlarınızı olumlu etkilerken, hiç vazgeçmemek sonuçlarınıza bir etki katmayacak (cut-de-sac eğrisi) ve vazgeçmemek ise bilmediğiniz şekilde etkileyecektir (uçurum eğrisi). Doğru vazgeçmeleriniz ile bu sürece yön vermeniz gerekir. Hayatınızda birçok süreçte bu grafikle karşılaşırsınız. Ürün geliştirirken, sınava çalışırken, aile ilişkilerinizde, iş hayatınızda ve sayamadığımız binlerce yerde. Bu eğrileri her düşündüğümüz planda göz önünde bulundurmamız başarıya yani en iyiye giden yolda bize çok destek olacaktır.

Cesaret gerektiren işi yapmayı çok az insan seçer ve hikayeleri, dünyanın en iyisi olarak noktalanır. Cesaret edip doğru vazgeçme ile dip eğrisinden başarılı çıkanlar bu başarının mükafatını elbet alırlar. Örneğin çoğu zaman çocukluk yıllarımızda sınavlara çalışırken aklımızın bir kenarında “sanırım yeter, öğrendim artık, ya da bu kadar yeter daha ne yapayım, daha ne olacak ya, kimse bu kadar çalışmamıştır” gibi kelimeler ile kendimizi dipte tutarız ya işte burada kalacak bu sebeplerden vazgeçersek başarı için daha etkin sonuçlar alırız ve buda sınav sonucumuza yansır. Ya da bir ağaçkakan, bin ağaca yirmişer kez gaga tıklarken hep meşguldür ama hiçbir sonuca ulaşmadan öylece vakit geçirebilir. Ya da tek bir ağaca yirmi bin kere gaga tıklayarak öğle yemeğini çıkarabilir. Sonuç için yapılması gereken vazgeçmeleri asla pas geçmeyin yoksa dip sizi boğar. Vazgeçmekten korkmayın. Önemli olan doğru zamanda doğru şeyden vazgeçmeyi kollayın. Vazgeçtiğiniz şeyi doğru şey olup olmadığını da çek etmek için yöntemler geçiştirin. Bir sonraki yazımda bu konuda sizlere tüyolar da vereceğim.

Kısaca; En iyi sonucu alamama sebeplerimiz?

  • Zamanınız tükenir, doğru zaman yönetimi yapamazsınız, zamanınızı alakasız şekilde kullanırsınız ve kaybedersiniz.
  • Paranız tükenir, proje maliyet planlarınızı doğru kurmazsınız, maddi harcamalarınızı doğru yapmazsınız ve kaybedersiniz.
  • Korkarsınız, projenin yükünü önceden analiz edemezsiniz, iş yükünün altında kalırsınız ve kaybedersiniz.
  • Ciddiye almazsınız, yeterince projeyi ciddiye almazsınız, önem vermezsiniz ve kaybedersiniz.
  • Alaka ve şevkiniz kaçar, paralelde birkaç proje götürmek zordur, ilgi ve alakanızı odaklamak önemlidir, odaklanamazsanız kaybedersiniz.
  • Kısa vade planları yaparsınız, işinizin geleceğini düşünemez, geliştiremez ve ilerisiniz düşünemezseniz kaybedersiniz.
  • Kabiliyetiniz yoktur, yönetmek ve oyuncu olmak farklıdır bunun farkına varamazsanız kaybedersiniz.