Mobil Sitenizi İyileştirme İpuçları

mobil sayfa uyumu

Günümüzde hızın önemlinin tüketiciler için çok ama çok önemli olduğunu biliyorsunuz. Onlar için önemli olan hız ve doğru bilgidir bunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın. Hız konusunda biraz daha değinmek istediğim noktalar olduğunu düşünüyorum ve bu konu ile ilgili biraz açıklık ve detay paylaşacağım sizlerle.

Düşünün bir web siteniz var ve insanlara burada ürün yada hizmet satıyorsunuz ve karşılığında bütün stratejilerin sonucu olan satış artırma gayeniz var. Web kullanıcıları kadar mobil kullanıcılar tarafından da sitenizin ziyaret ettiğini gördüğünüzde ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. Şimdi sakin olup bu adımları izleyin;

1. Önce sitemizin mobil deki testi

Her ne kadar web sitemiz güzel yada özelikli uçan kaçan bir halde olsa da, bazen mobilde o şekilde değildir. Bunun nedeni mobilde ekran biraz daha küçük ve biraz daha kullanılan yazılımsal kodlar seçicidir. Her kod çalışmaya bilir ve mobil uyumluluk dediğimiz konu ortaya çıkıyor burada. Mobil uyumlu olup olmadığını analiz etmemiz gerek sitemizin. Bu konuda piyasada çok sayıda uyumluluk test araçları var ama önerim Google Test My Site dir. Nedenine gelince kimin sahasında oynuyoruz unutmayalım 🙂

2. Gerekli Düzeltmeleri Yapın

Test ettiğimiz sitemiz için Google Test My Site den önerileri aldık şimdi ise yapmamız gereken şey hızlı bir şekilde, web sitemizin mobildeki eksiklerini tamalamaya geldi. Size önerilen her maddeyi dikkate alın, özen ve titizlikle düzeltin. Bu düzeltmeleri Google Search Console dan geri bildirim yapın. Gelişmeleri takip edip mailinize ve search console a gelen bildirimleri izleyin.

Unutmayın Mobil sayfa yüklemesi sırasındaki bir saniyelik bir geçikme size %20 ye varan ziyaretçi kaybı olarak geri dönmektedir. Bu ciddi bir rakamdır. Bu rakamı kaybetmeye göze almak büyük bir budalalak olurdu. (Google / SOASTA Nisan 2017 Analizi Sonucudur.)

Google un son yıllarda mobil sayfalara bu kadar çok önem vermesinin sebeplerinden birinin ilerleyen yıllarda mobil kullanıcıların masaüstü kullanıcılardan daha fazla olacağı düşüncesidir ve her geçen sene bu düşünce de analizlerle doğrulanarak ilerleniyor. Bu konuda Google yeni bir teknoloji ile karşımıza çıkıyor AMP dediğimiz mobil siteni aslında Google kurallarına göre ve Google un müşteri analizleri ile birleştirdiği ve ortaya çıkan bir prototip olan bir yazılımdır.

AMP konusunda Dünyadaki web altyapısının % 33 sağlayıcısı olan WordPress için bir eklenti bile çıkarttı. Tabi sürekli güncellemeye de devam ediyor. Buradan da anlaşıldığı üzere Seo ve Ads gibi konularda artık mobil uyumluluk ve mobildeki kurallarında etkili olacağı yakında gündeme gelir. Siz en iyisi bugünden tezi yok bu konu ile ilgili doğru ve kararlı bir şekilde anlattığım şekilde bir yol belirleyin.

Bol trafikli ve mobil uyumlu günler dilerim.

Link : WordPress Google AMP Plugin