Ramazan’ da İnternet Türketici Deneyimleri

ramazan internet kampanyası

E-ticari sistemlerin ve Gıda mağazalarının yılın en büyük reklam bütçelerini ayırdığı ay olan Ramazan ayı yaklaşıyor. Dayanışma, yardımlaşmanın ön planda olduğu ve dostluk bağlarının güçlendirildiği bu kutsal ayda, işletmelerin reklam bütçelerini doğru kullanabilmesi için analizler ve bir kaç tüyo vermek istedim.

Ramazan ayı kullanıcı deneyimleri incelendiğinde bu alanda doğru stratejiler yöneterek ciddi dönüşümler elde edebilirsiniz. Ürünlerinizi doğru pazarlara tanıtmak ve stratejik adımlar atmak getiri olarak sizi ciddi olumlu dönüşler sağlar. Bende sizler için geçmiş yılların analizleri ile bu yılın tahminleri hakkında bilgiler vereceğim.

Ramazan ayında “Ramazan ile ilgili kelimeler” normalinden 15 kat daha fazla aranmaktadır. Kullanıcılar yaklaşık 1 ay önceden arama hacmini büyütmeye başlıyor ve son 3 gün kala arama hacmi doyum noktasına ulaşıyor. Kelimeler iftar, sahur, oruç ve Ramazan içerikli kelimeler oluyor. İftar ve sahur saatleri için arama hacimleri ise yaklaşık 190 kat artıyor. Aslına bakarsanız normal zamanlarda bakılmayan kelimeler bunlar o yüzden yüksek bu kadar.

Ramazan yemek tarifleri aramaları 3 hafta önceden aranmaya başlıyor. İnsanlar Ramazan ayında yeme içmelerine dikkat etmek için biraz daha fazla araştırmalar yapıyorlar. Youtube gibi kanallarda sağlıklı yemek portalları ziyaretçileri ciddi artış gösteriyor. Ramazan’ a özel tatlı, yemek ve içecek arama ve içerikleri ciddi önem kazanıyor. Araman en çok tarif ise çorba ile ilgili tariflerdir.

Bayram tatili ile ilgili aramalar ise tam 21 kat artış gösteriyor. Arefe gününün tatil olup olmadığından, bayramın kaç gün tatil olduğuna kadar ciddi sonuçlarda arama istatistikleri vermektedir. Hem yurt içi hem de yurt dışı tatil satın almalar artış gösteriyor. (Turizm acenteleri fırsat, tur ve otel kampanyaları yapabilir.)

Ramazan ayında max. verim elde etme tüyoları

1. Hedef kitlenizi doğru seçin

Oruç tutanlar, zamanın hızlı geçmesi için Youtube gibi video portallarını kullanım oranları çok yüksektir. Diğer yandan özenle iftar sofraları hazırlamak isteyen bayanlar da tüyolar almak için genelde Youtube’ u kullanır. Dışarıda iftar yada sahur yapanlar da genelde fırsat menüleri ve fiyatları konusunda aramalar yapma eğilimindedir.

2. İçerikleriniz de bu ay içinde aranan kelimeleri göz önünde bulundurun

Dijital medya reklam planlamanızı yaparken yada içerikleri oluştururken hitap edilen tüketicinin ilgi alanları ve arama trendlerini hiçe saymayın. Yemek videolar, seyahat videoları, oyun videoları gibi videolar kampanyanız da stratejik yer tutabilir.

3. Bir ayı kapsayacak bir strateji benimseyin

Süre olarak yılın en uzun kampanya zamanlarından biri olan bir zaman diliminden bahsettiğimizi unutmayın. 30 günlük süren uğraşlarınız ile müşteri kitlenize dahil ettiğiniz hedef kitleniz diğer zamanlarda da sizler için bir müşteri kaynağı olduğunu unutmayın ve onları unutmayın ve bunu hissettirmeyin.

Kaynak: Google Arama Verileri, Youtube 2017,2018 Verileri – Google Think Withg