Sonuçları görmek için enter tuşuna, iptal etmek için "esc" tuşuna basın.

Seo’ da Kullanıcı Etkileşimi

Seo ile ilgili en güncel kural ve en önemli arama motoru kriterlerinden biri olan kullanıcı etkileşimi, kullanıcın işine ve isteğine yarar içerikler üretiyormusunuz bunu kapsar. Kullanıcı etkileşimi konusunda 2020 seo kurallarına çok fazla güncellemeler olmuştur. Kullanıcı içeriğinizden nasıl yararlandı bunu araştıracak ve bu çıkarımları bulunacak binlerce yöntemi vardır arama motorlarının. Bu yüzden çok dikkat edilmeli.

Seo’ da Kullanıcı Etkileşimi

RankBrain: “RankBrain” Google’ın yapay zeka algoritmasına verilen isimdir. Birçoğu, onun asıl amacının kullanıcıların arama sonuçları ile etkileşimini ölçmek (ve sonuçlara göre sıralama yapmak) olduğunu düşünür.

Bir Anahtar Kelime için Organik Tıklanma Oranı: Google’a göre tıklanma oranı daha iyi olan sayfaların, ilgili anahtar kelimeler için sıralamaları diğerlerine göre belirgin bir şekilde yüksek olabilir.

Tüm Anahtar Kelimeler için Organik Tıklanma Oranı: Bir sitenin sıralamaya girdiği tüm anahtar kelimeler için organik tıklanma oranı kişi bazlı kullanıcı etkileşimi sinyali olabilir. (Başka bir deyişle organik sonuçlar için “Kalite Puanı“)

Hemen Çıkma Oranı: SEO’daki herkes, hemen çıkma oranının önemli olduğuna katılmaz ama bu Google’ın kullanıcılarını “Kalite Test Edicileri” olarak kullanmasının bir yolu olabilir (ne de olsa, yüksek hemen çıkma oranına sahip bir sayfa ilgili anahtar kelime için o kadar alakalı bir sayfa olmayabilir). Ayrıca, SEMRUSH tarafından yakın zamanda yapılan bir çalışma Google sıralamaları ile hemen çıkma oranı arasında bir korelasyon bulmuştur.

Direkt Trafik: Siteleri kaç kişinin ve hangi sıklıkta ziyaret ettiğini hesaplamak için Google’ın Google Chrome’u kullandığı doğrulanmıştır. Yüksek direkt trafiği olan sitelerin düşük direkt trafiği olan sitelere göre, daha yüksek kalitede olduğu söylenebilir. Aslında yukarıda alıntıladığımız SEMRUSH çalışması direkt trafik ve Google sıralamaları arasında belirgin bir korelasyon bulmuştur.

Tekrarlı Trafik: Aynı ziyaretçilerin birden fazla kez ziyaret ettiği sitelerin Google sıralaması yükselebilir.

Pogosticking: “Pogosticking” hemen çıkmanın özel bir türüdür. Bu durumda kullanıcı aradığı sorgunun cevabını bulmak için diğer arama sonuçlarına tıklar. Kullanıcıların pogostick ettiği sayfaların sıralamaları belirgin bir şekilde düşebilir. Bu noktada sonuç sayfalarında CTR arttırıcı etkenler önem arz etmektedir.

Bloklu Siteler: Google bu özelliği Chrome’da sonlandırmıştır. Ama Panda bu özelliği bir kalite sinyali olarak kullanır. Bu nedenle Google hala bunun bir varyasyonunu kullanıyor olabilir.

Chrome Yer İmleri: Google’ın Chrome browser kullanıcı datasını topladığını biliyoruz. Chrome’da yer imlerine eklenen sayfaların sayfa sıralaması yükselebilir.

Yorum Sayısı: Çok sayıda yorumu olan sayfalar kullanıcı etkileşimi ve kalite sinyali olabilir. Aslında Google’dan bir uzman yorumların sıralamaya oldukça yardımcı olacağını söylemiştir.

Bekleme Süresi: Google bekleme süresine büyük önem vermektedir. Google aramalarından gelen birinin sayfanızda kalma süresi olarak da tanımlayabiliriz. Bu bazen “uzun tıklamalar ve kısa tıklamalar” olarak da anılır. Özetle; Google, Google aramalarıyla sayfanıza gelen kullanıcıların sayfanızda ne kadar zaman geçirdiklerini ölçümleyebilir. Geçirilen zaman uzadıkça bu siteniz için daha iyidir.