Sonuçları görmek için enter tuşuna, iptal etmek için "esc" tuşuna basın.

Seo’ da On Site WebSpam Faktörleri

Seo dünyasına girdiğinizde ilk farkettiğiniz şey yanlız değilsiniz ve genel geçer kurallara uymanız gerektiğini görürsünüz. Bu kurallara uymadığınızda kesinlikle ve kesinlikle arama motorları tarafından cezalandırılacağınızı unutmamanız gerekiyor. Doğru olmayan yoldan kazanılan bir seo itibarı kaybedilmeye mahkumdur. Bu yazımda arama motorları bu konuda nelere dikkat ediyor size açıklıyorum.

Seo’ da On Site WebSpam Faktörleri

Panda Cezası: Düşük kaliteli içerik bulunduran siteler (özellikle içerik çiftlikleri) Panda cezasından sonra daha az görünür olmuşlardır.

Kötü Sitelere Giden Linkler: Spam’li içeriklere yönlenen linkler sitenizin arama görünürlüğüne zarar verebilir.

Yönlendirmeler: Gizli yönlendirmelerin yapılması yasaktır. Eğer yakalanırsa site cezalandırılmakla kalmaz aynı zamanda Google index’lemesinden de çıkarılabilir.

Pop-up ya da Dikkat Dağıtan Reklamlar: Resmi Google Ölçümleme Dökümanı pop-up ve dikkat dağıtıcı reklamların sitenin düşük kalitede olduğuna bir işaret olduğunu belirtir.

Geçiş Pop-up’lar: Google, mobil cihazlarda tüm sayfayı kaplayan geçiş pop-upları gösteren siteleri cezalandırabilir.

Sitenin Over-Optimize Olması: Google, kullanıcıları over-optimize edilen siteler için cezalandırabilir. Bu, anahtar kelime doldurma, üst etiket doldurma, çok fazla anahtar kelime dekorasyonu gibi başlıklar içerir.

Saçma İçerik: Bir Google patenti, Google’ın saçma içerikleri nasıl ayırt edebileceğini anlatır, bu da otomatik üretilmiş içeriklerin indexlenmesini engeller.

Doorway Sayfaları: Google gösterdiğiniz sayfanın kullanıcıların direkt görmek istediği sayfa olmasını ister. Eğer sayfanız insanları başka bir sayfaya yönlendiriyorsa bu bir “Doorway sayfası”dır. Google, Doorway sayfaları kullanan sitelerden hoşlanmaz.

Sayfayı İlk Açtığınızda Görünen Reklamlar: “Sayfa Tasarım Algoritması” çok fazla reklam içeren ama bunun yanında fazla içerik içermeyen sayfaları cezalandırır.

Affiliate Linklerin Gizlenmesi: Affiliate linkler gizlenirken çok ileri gidilirse (özellikle gizleme yöntemleri kullanılırsa) bu sitenizin cezalandırılmasına neden olabilir.

Fred: 2017’de başlayan Google güncellemelerine bir takma isim verilmiştir. Search Engine Land‘deki bir makaleye göre, Fred “para kazanmayı kullanıcılarına yararlı olmanın önüne koyan düşük kaliteli içerikler içeren siteleri hedefler.”

Affiliate Siteleri: Google’ın affiliate sitelerin bir hayranı olmadığı ortadadır ve birçok kişi, affiliate programlar kullanan sitelerin ekstra incelemeye tabii olduklarını düşünür.

Otomatik Oluşturulmuş İçerik: Google, anlaşılabileceği gibi otomatik oluşturulmuş içeriklerden nefret eder. Google, sitenizde bilgisayar tarafından otomatik üretilen bir içerik olduğunu fark ederse, siteniz cezalandırılabilir ya da sitenizin Google index’lemesi kaldırılabilir.

Sayfa Sıralaması ile İlgili Faktörleri Fazla Şekillendirmek: Sayfa sıralaması şekillendirme faktörleri arasında tüm linkleri nofollow etmek sayılabilir, bu tür durumlar sistem ile oyun oynadığınıza dair bir işaret olabilir.

IP Adresinin Spam Olarak İşaretlenmesi: Eğer IP adresiniz spam olarak işaretlendiyse bu o sunucu üzerindeki tüm sitelerinizi etkileyebilir.

Meta Etiket Spamlenmesi: Anahtar kelime doldurmak meta etiketlerde de olabilir, eğer Google başlık ve açıklama etiketlerinize algoritmayı kandırmak için anahtar kelime eklediğinizi düşünürse sitenize ceza verebilir.