Sıkça Sorulan Sorular

Mesleğin nedir? Hangi okuldan mezunsun?

Mesleğim Bilgisayar Mühendisliği, aslında Doktorluk mesleği kadar zor diyebilirim. Nedenlerinden biri “Sürekli sorunla uğraşıyorsunuz.” kimse gelip de “bir problemim yok” demez 😊 Son zamanlarda bir de Ülkemizde sektörümüzle ilgili bir ön yargı oluştu ; “ne yapıyorsunuz ki, iki satır kod” bunlara tek sözüm de

“o zaman otur sen yaz.” Bence sizde bunu demelisiniz.

Aslında detaylı bir şekilde Gökhan ÇALI Kimdir? Sayfasında bu bilgiler var. Ama hangi okuldan mezun olduğumu söyleyeyim; TOBB ETÜ (TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi)’ nden Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezunum.

Neden blog yazıyorsunuz?

“Bilgi paylaştıkça gelişir.” prensibine sahip bir insan olduğumu düşünüyorum. O yüzden bildiğim şeyleri ve tecrübelerimi analoji (benzetmeli örnek) yardımı ile sizlere sunuyorum. Şu konuyu çok iyi bilen bir insanım “tecrübeyi tecrübe etmemek”. Zaten tecrübe edilmiş şeyleri şartlar ve koşullar değişmediği sürece tecrübe etmeye kalkmam, tavsiyem sizde etmeyin.

Hangi sıklıkta paylaşımlar yapıyorsun?

Söyle bir iş yoğunluğum ve zaman çizelgeme baktığımda ortalama haftada en az bir tane, genelde Notlar bölümümde yer alan kategoriler ile ilgili olacak. Genel kategorisinde ise sektörümüzle alakalı konular olacak diye düşünüyorum. Tabi ki tavsiyelerinize ve sorularınıza da elimden geldiğince mail adresim ve buradan dönüş yapacağım.

İçeriklerini bir yerden mi alıyorsun? Kaynakların nedir?

İçerikleri bir yerden almıyorum ama yazılım dillerini ve yaşanmış örnekleri dilersiniz ki modelleme yapıyorum. Bence en doğru olan yöntem de budur. “Özgün içerikler mi?” derseniz “evet” zaten özgün olması için analoji ile anlatma ve açıklamaya çalışamam. Kaynak konusunda da internet blogları diyebilirim, yada bir an bir yerde gördüğüm yazılımsal bir mantıktan bile yola çıkılabiliyor. (Bu kısmı yazılımcılar iyi bilir. 😊)

Yazılarınızın telif hakları var mı?

Kesinlikle yoktur. Düşüncemi anlatmıştım, o düşüncede olup da paylaşılmasını istemem. Tabi ki paylaşım yapan arkadaşlar emeğime saygı çerçevesinde kaynak olarak beni de gösterirse çok sevinirim. Eminim ki kendisi de sevinirdi böyle bir şeye.

Kitap, video eğitim seti, öğrenme tekniği önerir misin?

İsim vermek doğru olmayacağı kanaatindeyim, neden ise buraya yazmadığım kitap sahibi arkadaşların emeğini hiçe sayıp saygısızlık yapamam. Diğer yandan Youtube çok güzel bir video kaynağı kodlama eğitimleri için kullanmanızı tavsiye ederim. Öğrenme tekniğinden önce nasıl öğrene bildiğinizi keşfetmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Kendinizi test edin : Öğrenme şekillerini hepimiz biliyoruz, bunların test yöntemleri var onları kullanarak kısa sürede öğrenme şeklinizi bulabilirsiniz. Bu durumda sizin için bulunmaz bir nimet olur.

İletişim kurmak istiyorum ama nasıl?

Benimle iletişim kurmak isteyen arkadaşlar mail adresim üzerinden ve kullandığım sosyal medya hesabı olan Linkedin,  anasayfam daki linklerden ulaşabilirler. Maillerinize kısa sürede dönemeyeceğim için özür dilerim şimdiden ama ilk müsait zamanlarımda sürekli kontrol edip sorularınıza dönüş yapacağim.

Sorularınızı mail atabilirsiniz …