Startup Projeler İçin İş Planı

iş planı

Merhabalar, bu zamana kadar 10′ un üzerinde StartUp projesinde farklı departman ve görevlerde yer almamın verdiği bilgi birikimi ve bu bilgi birikimleri ile gelen tecrübe ve doğru adımları sizlere özetlemek istedim. StartUp bir projeniz var yada olacak ise bu dökümantasyon sizlere çok yarar sağlayacak ve bu dökümantasyon dan sonra dan sonra her akla gelen projenin yapılıp yapılamayacağı konusunda derin bir bilgiye sahip olacaksınız. Burada bilgilendirmelerimi basamak basamak ayırdım ve her basamakta belirli soruların yanıtlarını vermenizi, tavsiyelerimi ve bir yatırımcıdan yatırım alınabilir bir iş planının nasıl olması gerektiğinin temellerini anlatacağım.

Hadi Başlayalım …

Genel Başlıkları Şöyle sınıflandırabiliriz ve içeriklerinde neler olması gerektiğini de sizlerle paylaşıyorum.

  1. Proje Hakkında

Bu gölümde projenizin çıkış noktalarından bahsedi. Hangi sorunlar var bu sorunlar ne zamandan bu yana var ve bu sorunların asıl kaynakları neler. Bu sorunları çözüme kavuşturma asıl isteğiniz nedir. Projenizin sorunlara karşı çözümü nelerdir.

  1. Durum

Aynı rekabet ortamını paylaştığınız projeler. Paylaşılan hedef kitle ve bu hedef kitlenin baskın özellikleri. Piyasa araştırması ve analizleri. Pazarlama kanallarınız ve bu pazarlama kanallarında uygulanan yöntemlerden bahsedin. Bu konudaki problem ve bu problemleri nasıl çözeceğinizden bahsedin. Tutarlı ve gerçekçi olun. Kanıtlara dayandırın sözlerinizi.

  1. Uygulama

Çözüm etaplarını belirleyin. Proje süreçlerinden söz edin ve başarılı olma koşulları ve süreçlerinden bahsedin. Proje de öngördüğünüz çözümleri hangi evrelerde çözüme kavuşturacaksınız. Proje Test, proje içeriği gibi konulara deyinin.

  1. Şirket

Projeyi yürüteceğiniz şirketiniz var ise gereklilik ve yeterliliklerinden bahsedin. Şirket yapısı ve kurallarından bahsedin. Şirket ekibinizden ve pozisyonlarından bahsedin ve yeni açılaak ihtiyaç olunan pozisynlardan bahsedin. Sonrasında araç ve ihtiyaçlara deyinin. İhtiyaçlarınızı doğru ve hangi süreçlerde olacağından bahsedin ve ihtiyaç duyduğunuzu iyi bir dille anlatın. Gereksiz ihtiyaçlardan sakının ve girmeyin. Dışarıdan alınacak ürün ve hizmetleri tanımlayın.

  1. Finans Planı

Finansal tahminlerinize yer verin. Bu tahminlerin aylık ve yıllık değişimlerinden bahsedin. Hedeflerinizde ve ihtiyaçlarınızdan rakamsal bahsedin. Gelir ve gider tabloları, tüm ihtiyaçların tablolamasını yapın. Finansal maddi hedeflerinizi bir yatırımcıya sunacak gibi tarafsız ve doğru metrikler kullanarak analiz edin ve tablolandırın.

  1. Gösterge Tabloları

Tüm tablolandırmaları gruplayın. Bilanço, Kazan, Zarar veya hedefler gibi. Hangi evrede hangi hedefi koyup onlar için neler yapacaksınız ve o anki ölçümleri ve analizleri kullanacağınız araçları ve sonuçlardaki değişkenleri belirleyin. Başarı için gerekli tablolamaları oluşturun. Personel değerlendirmeleri tabloları oluşturun.

Bir StarUp yada uzun zamanlı olan bir projenizde bile bu metrikleri ve konuları göz arı etmeden projelendirme yapar iseniz sizlere başarılı olmak ve sorunların çözümlerinde neler sunacağınıza daha net ve doğru karar vermenize yardımcı olur.

Nice güzel projelerde yararlanmanız dileğiyle …