TATİL MODUNDAN ÇIKIŞ

Merhabalar Arkadaşlar, Malumunuz Temmuz ayı ortasından Ağustos ayı ortasına kadar yazılımcı arkadaşlarımızın bir sendrom dönemi vardır. Bunu taçlandırdığımız nokta da bir haftalık en az tabi ki bu, Yıllık izinden döndükten sonra başlayan bölümdür.

Bunları aşmak için bir yazılımcı olarak sizlere tavsiyede bulunmak istiyorum; (inşallah işe yarar 🙂 )

Mesai gününden bir kaç gün önce bitirin tatili
calis-calis

Nedeni çok basit  yol yorgunluğunu tamamen atmanız lazım. Aslında arkadaşlar arasında biz buna tatil de dinlenmek yerine yorulduk diye dalga bile geçeriz. 🙂 Bu konuyu çözmenin tek yolu tatil bitiminde bir iki gün sonra işe başlayın planınızı ona göre yapın derim işe yarıyor. Diğer türlü vücut çok yıpranıyor.

Erken uyanmaya çalışın. Erken kalkan yol alır!
uyanmak-lazim

Eminin tatilde hepimiz 9 – 10 – 11 lerde kalkmaya alıştık tabi  ben 8:30 da kalkıp kahvaltı ve sonrasında spor yaparak başlıyordum bu da süper oluyor. Bazı arkadaşlar tatil despor mu olur ya dediklerini de duydum :). Saygı duyuyorum. Tatil dönüşü iki gün erken kalkmaya alıştırır sizi ve erken kalkma ve uyku alamama probleminiz ortadan kalkar. Daha zinde olursunuz. Unutmayın bizim işimiz beyinle.

Doğru beslenin
saglikli-yemek

Ne kendinizi öyle harala gürele yüklenin nede aç kalın, fazla yemeyerek kendinizi zinde tutacak şekilde beslenin. Her zaman sebze türü bizim için süperdir. Nedeni hareketsiz bir işimizin olmasıdır. Kilo ve hareketsizlik baş düşmanımız ve su en önemli unsur bizim için günde en az 2 lt su içmemiz bizim şart beyler bayanlar lütfen dikkat edin. Sağlığınızdan olursunuz aman dikkat.

İşlere yetişmek için kendinize vakit ayırın
islere-yetismek

Ofise geldiğimizde emin olalım ki bizi bekleten ve ACİL etiketinde en az 3 iş olur (sanki diğer arkadaşlar yapamıyor dersiniz içinizden) bunları yapmakta acele etmeyin planlayın ve Proje yöneticinize zaman çizelgesini dönün kesinlikle. Yoksa Proje yöneticiniz başınızdan ayrılmaz ne oldu. ne zaman bitecek. bitti mi? bu sorulardan kimse hoşlanmaz biliyoruz 🙂

E-mailleri silin
sil-sil-sil

Elinizden geçen bir proje ile ilgili sorun giderme, güncelleme, düzeltme vs. gibiişlemler yapıldığında talepler olduğunda emin olun Mail CC de sizde olursunuz bunlar çözüldü yada tamamlandı ise hemen silin nedeni Gelen Kutusu ne kadar dolu ise iş  yapmamış sayarsınız kendinizi bu da bunalıma sokar sizi. Kesinlikle silin.

Mailleri okumaya en son gelenlerden başla
tersine

Problem çözülmüş olabilir yada bizim insanlarımız problemi başta değil sonra söylerler, bu da bize yol gösterir çözümle ilgili bu konuda tersten gitmek en mantıklısı diye düşünüyorum. En güncel sorunları çözmek de karşı tarafın en taze sorunlarını çözdüğünüzden baskıcı zihniyetten uzaklaşır.

Mümkünse  Çarşamba veya Perşembe iş başı yapın
ofis

Pazartesi sendromunu hepimiz biliyoruz. Salı da sallanır sorun yok. Çarşamba ve Perşembe hafta ortası olduğu için vücut kendini yeni bir hafta tatili düşüncesi ile kandırarak size zaman tanır. Bence 🙂 bu konuda elinizden geleni yapın ki işe ve iş arkadaşlarımıza alışmamız daha rahat olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir