Yazılım Proje Planı Oluşturma

yazılım proje planı

Merhaba Arkadaşlar, bu yazımı paylaşırken  9 buçuk senenin yazılım ve proje deneyimi ile yazdığımı söylemek isterim. Yaptığım denemeler ve bu denemelerin başarılı olduğu sonuçlar ile oluşturduğum yazılım proje plan oluşturma konusunda dikkat edilmesi gereke konulardan tutun ayrıntılarına kadar sizlere bilgi vermeyi hedefledim.

Yaklaşık 3 yıldır kullandığım bir dokümantasyon ve bu dokümantasyonun detaylarından sizlere bahsedeceğim. Başarılı bir çok projede kullandığım bu teknik ve bu dokümantasyon umarım işinize yarayacaktır. Hadi başlayalım …

Yazılım Proje Planı

 1. İhtiyaç Analizi
  1. Yazılım Gereksinimi
   // Bu bölümde yazılımınız ne yapacak neye çözüm buluyor ve basit bir şekilde nasıl çalışıyor bunu anlatmanız beklenir.
  2. İstekler
   // Bu bölümde yazılımınız da neler yapmak istediklerinizi maddeler halinde yazın yani projenizi biraz açarak tam alarak neler olacak net ve anlaşılır şekilde yazın.
 2. Fonksiyonel Tarif
  1. İşlem Basamakları
   // Bu bölümde yazılımınız da ki işlem basamaklarını bir senaryo anlatır gibi tüm varyasyonları ile anlatın ki yazılımcı sizinle aynı filmi izlediğini anlasın yani ne yapmak istediğinizi.
  2. Karar Mekanizması
   // Bu bölümde yazılımınızın hangi bölümlerinde kararlar veriliyor ve hangi bölümünde kararları kullanıcılar veriyor hepsini tek tek yazın ve kararlar sonucunda neler olacak bunları belirtin.
 3. Üst Seviye Tasarım
  1. Modüller
   // Bu bölümde benzer işlemleri yapan kısımları birleştirerek bir modül adı verin ki modüler bir mimaride çalışın.
 4. Proje Tasarımı
  1. Proje Tasarımı
   // Bu bölümde projenizin Adobe XD, SketchApp yada diğer programlarla öncelikli çizimi ve sonrasında Html, Css, JavaScript gibi arayüzün kodlanması kısmıdır.
  2. Tasarım Dokümantasyonu
   // Bu bölümde yaptığınız tasarımın bir dokümantasyonunu oluşturun tabi ki açıklama satırları sizin bu dokümantasyon unuz için bir ipucudur ama yine de siz nasıl bir tasarım yaptınız geniş bir şekilde yazın.
 5. Kodlama
  // Bu bölümde projenin tasarımınız ve dokümantasyonunuza göre kodlandığı evredir.
 6. Unit Test
  1. Modül Testleri
   // Bu bölümde biten modüllerin isteklerinize ne kadar uygun çalışıyor ve sorunlar var mı bunun kontrolüdür. Tüm modülleri tek tek yapmalısınız.
 7. Entegrasyon Testleri
  // Bu bölümde projenizde dış kaynak yada bir entegrasyon var ise bunu test edeceğiniz evredir.
 8. Sistem Testi
  // Bu bölümde sistemin komple testinin bilmeyen bir insan ile test edilmesidir nedeni ise bilmeyen insanın hayat yapma olasılığı maximumdur, bu durumlarda sistem ne gibi yanıtlar veriyor bunlar test edilir.
 9. Kullanıcı Kabul Testi
  // Bu bölümde artık proje live a alınmaya hzır olması için kullanıcı önüne çıkabileceği son testtir.

Umarım bu proje planı ile nice başarılı ve güzel projeler üretirsiniz. Ben yılların verdiği tecrübe ile artık bu süreçleri uygulayarak doğru sonuçlar alıyorum. Sizlerin de nice güzel projelerde kullanmanız dileğiyle …