Youtube’ un Satış Potansiyelini Keşfedin

youtube-z-kusagi

Y kuşağı dediğimiz yani 18 – 38 yaş arası (1980 ve 2000 arası doğumlular) genç kuşağın internet alışkanlıklarına hakimiz. Satın alma ve olaylara yaklaşım tarzını kullanarak eticari ve sosyal medyamızda ona göre stratejiler geliştirmeye devam ederken. Çok farklı ve müthiş bir kuşak olan Z kuşağı ile karşı karşıyayız.

Z kuşağı en renkli kuşaktır. Pazarlamacılık tekniklerinde bir çok şeyi alt üst edecek ve ynei stratejiler yeni pazarlama kanalları açtıracak bir kuşak olacaktır. Olmaya da başladı denilebilir. Geçtiğimiz yıllara bakarsak sosyal medya mecralarından Youtube un kullanım oranı Ülkemizde ve Dünya da hızla artmaktadır. Z kuşak diye tabir edilen 13-19 yaş arası genç nesilin %85 ‘i Youtube kullanıyor. Bu çok ciddi bir satış potansiyeli ve strateji unsuru olabilir.

Youtube genç nesil olan Z kuşağı için çok popüler bir platform haline geldi. Dijital satış stratejileriniz de kesinlikle göz ardı edilmeyecek bir büyüklüğe erişti. Z kuşağı genelde yeniliği çok seven ve yeniliğe sürekli aç olan bir etkiye sahip. Yenilikten kasıt her geçen farklı şeyler görmek ve öğrenmek isteyen, yeni şeyler duymak ve bu şeylerden zevk almak isteyen bir etkiye sahipler. Youtube trend videolara baktığınızda ne dediğimi bi tabi anlayacaksınız.

Z kuşağı kendi yaş grubu başkaları ile iletişim kurmayı seven ve kendi yaş grubu tavsiye ve etkilerinin yoğun olarak hissedildiği ve yaşandığı bir kuşaktır. Dikkat ederseniz Youtube da genç kanal sahiplerinin takipçileri yine aynı yaş grubu akran dediğimiz kitledir.

Z kuşağındaki davranışları ve isteklere markalar açık olmalı nitekim markaların ilerleme yol haritasını yine Z kuşağı çizmektedir. Onların istekleri ve onların davranışlarından edineceğiniz satış stratejileri sizlere uzun yıllar hizmet edecek ve getirisi olacak satış stratejilerine dönüşecektir.

İşte anlatmak istediğim uzun süre stratejilerinizde yer vermeniz gereken bir kuşak ve onların etkin olarak bulundukları bir platform var hadi durmayın ve dijital medya stratejinize youtube ve z kuşağını da katın.